بخش اول: جین ریس- لیزا یوری- مایکل کاین

شاید یکی از مهم ترین دلایل موفقیت کتاب (بیولوژی کمپبل) گروه نویسندگان این کتاب بوده است، گروهی از بهترین و موثرترین اساتید زیست شناسی که سال ها در حوزه تخصصی خود، علاوه بر تحقیق، تدریس نیزکرده اند. پروفسور کمپیل با زیرکی خاص خودش و با روابط خوبی که با بزرگان و دانشمندان زمان خود داشت (که البته این ویژگی او برخاسته از شخصیت عمیق و اخلاق‌گرای او بود)، توانست در هر یک از حوزه‌های هشت گانه تالیف بهترین فرد را انتخاب کند.

شاید نزدیک ترین و مسلط ترین فرد پس از خود کمپبل، بر محتوای کتاب، جین ریس (Jane B. Reece) باشد؛ کسی که از ابتدای تالیف کتاب درسال 1987 تا آخرین ویرایش کتاب در سال 2017، همراه کتاب و تیم نویسندگان بوده است. 30 سال فعالیت و درگیری در ویرایش های مختلف کتاب، زمانی نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذشت!

جین ریـس یک میکروبیولوژیست است. او لیسانس میکروبیولوژی را از دانشگاه هاروارد و دکترای باکتریولوژی را از دانشگاه کالیفرنیا اخذ کرد. ریس سالها مدرس (زیست شناسی عمومی ) دردانشگاهها و موسسات مختلف بود. ضمناً فردی دست به قلم وعاشق کار تالیف نیز هست! دو کتاب دیگر او در حوزه زیست شناسی عبارتند از:
جهان سلول (The world of the Cell) و مبانی زیست شناسی (Essential Biology)
زمینه تحقیقاتی او نیز نوترکیبی و تغییرات ژنتیکی در باکتری‌ها است.

لیزا یوری (Lissa A. Urry) که در حال حاضر مدیر دپارتمان در کالج Mills است، یک زیست شناس تکوینی است. او فارغ التحصیل دوره دکترای زیست شناسی مولکولی- تکوینی از دانشگاه MIT است. پروفسور کمپبل، مدیریت تالیف بخش های 1 تا 3 را به دکتر یوری سپرده و خودش ویرایش کار را بر عهده گرفت. به دلیل تسلط کامل لیزا یوری بر مباحث "شیمی حیات" و "سلول" و "ژنتیک" یکی از روان ترین و دلچسب ترین قسمت های کتاب بیولوژی کمپبل، بخش های اول تا سوم آن است.بخش هایی که دروازه ورودی خواننده به کتاب محسوب می شود و به شدت در جذب آنها به مطالعه کتاب، موثر است.

بخش های 4 و 5 کتاب (مکانیسم تکامل، تاریخچه تکامل و تنوع زیستی)، یکی از حساس ترین و شاید سخت ترین قسمتهای هر کتاب بیولوژی باشد! دکتر کمپبل برای انتخاب همکار نویسنده‌ی این دو مبحث مهم، سراغ مایکل کاین (Michael L. Cain) رفت. کسی که سالها در گستره وسیعی از مباحث بیولوژی مثل زیست شناسی عمومی، اکولوژی، تکامل و حفظ ذخایر زیستی تدریس کرده است.

مایکل کاین، کتاب دیگری نیز در زمینه اکولوژی نوشته است. او فارغ التحصیل دوره دکترای اکولوژی و بیولوژی تکامل از دانشگاه Cornell است. جالب توجه اینکه پروفسور کاین دارای لیسانس ریاضی و زیست شناسی است.

ادامه دارد...

به قلم:
مصطفی پویان
مدیر گروه ترجمه و ویراستار
کتاب بیولوژی کمپبل