شیمی جامع کنکور منتشران

کتاب تست شیمی جامع ۸۰۰ صفحه‌ای سه بخش اصلی داره. تست، درسنامه و پاسخ‌ تشریحی. تو بخش تست بیشتر از ۲۳۰۰ تا تسته؛ این تست‌ها کمک می‌کنند در کم‌ترین زمان به درس شیمی مسلط بشی و زمان‌ت رو برای یادگیری درس‌های دیگه مدیریت کنی. تست‌های این بخش از آسون به سخت اومده. آخر هر فصل هم تست‌های جمع‌بندی قرار گرفته. همه‌ی این تست‌ها،ِ کنکورهای سال‌های قبل رو هم پوشش می‌دن و مطابق تغییرات کتاب‌های درسی جدیدن. تو بخش درسنامه سیر تا پیاز هر مبحثی آموزش داده شده. تو این بخش هم با انجام تست‌هاش می‌تونی مطمئن بشی که مباحث رو یاد گرفتی یا نه. تو بخش پاسخ‌نامه‌ی تشریحی هم مسئله‌ها از دو روش تناسب و فرمول پاسخ داده شده‌اند. تو این بخش همه‌ی گزینه‌ها بررسی شده تا دلیل انتخاب گزینه‌ی اشتباه رو خوب خوب متوجه بشی و تکرارش نکنی.

ویژگی‌های کتاب شیمی جامع منتشران

همان‌طور که در بالا ذکر شد، هر فصل از شیمی دهم و یازدهم و دوازدهم، به صورت جداگانه ارائه شده است. هر فصل نیز به چند بخش تقسیم شده است. در ابتدای هر فصل، دو جدول می‌بینیم. جدول اول، تعداد بخش‌های هر فصل و درسنامه‌‎های مهم‌تر از هر بخش را بیان کرده است. جدول دوم تعداد تست‌های موجود در کنکور ریاضی و تجربی داخل و خارج از کشور سال ۹۸ مربوط به آن فصل را آورده است. برای مثال در ابتدای فصل سوم شیمی دوازدهم با عنوان «شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری» دو جدول نامبرده به صورت زیر است:

 

به طور کلی سه بخش اصلی این کتاب عبارتند از:

  • تست
  • درسنامه
  • پاسخنامه (تشریحی و کلیدی)

در ادامه به معرفی هر یک از این سه بخش می‌پردازیم.

تست

در قسمت تست‌ها هر بخش به چند قسمت تبدیل شده است. این بخش‌بندی‌ها باعث کوتاه شدن بازه‌های مطالعه می‌شود که نقش به‌سزایی در افزایش یادگیری دانش‌آموزان دارد. یکی از ویژگی‌های این کتاب که از سردرگم شدن دانش‌آموزان جلوگیری می‌کند، بیان شمارهٔ صفحات مربوط در ابتدای هر بخش است. در این حالت دانش‌آموز می‌داند که تست‌ها از چه صفحاتی از کتاب درسی، ارائه شده‌اند. علاوه‌بر آن، در ابتدای هر قسمت از تست‌ها شمارهٔ درسنامه‌های مربوط به آن ذکر شده است. یعنی دانش‌آموز قبل از بررسی تست‌های هر بسته، به درسنامهٔ مربوطه مراجعه می‌کند. این موضوع در خیلی از کتاب‌ها رعایت نشده و باعث سردرگمی دانش‌آموز می‌شود. در این کتاب برای جلوگیری از زیاد شدن تعداد تست‌ها، از بیان تست‌های تکراری و غیراستاندارد پرهیز شده است. به‌جرات می‌توان گفت اگر تمامی تست‌های این کتاب را به خوبی تمرین کنید، مشکلی در آزمون‌های آزمایشی و کنکور نخواهید داشت. دانش‌آموزانی که فرصت کافی برای حل همهٔ تست‌های این کتاب را ندارند، می‌توانند از تست‌هایی که شمارهٔ رنگی دارد استفاده کنند. در این صورت در زمانی بسیار کوتاه‌تر موفق می‌شوید تا یک‌بار به طور خلاصه و سریع، تمامی مطالب را مرور کنید. از آن‌جا که تصاویر کتاب درسی از اهمیت بالایی برای طراحان کنکور سراسری برخوردار است، به طور ویژه از تصاویر و نمودارهای کتاب درسی به طرح تست پرداخته شده است. تست‌های این کتاب، تمامی سوالات کنکور سال‌های قبل را پوشش داده و سوالات منتخب آزمون‌های قلم‌چی را نیز در خود جای داده است. از طرف دیگر، مطالب کتاب درسی را تبدیل به تست کرده و حتی گاهی با تالیف تست‌های ترکیبی و ذکر موارد مرتبط با آن در کتاب درسی، قسمت تست‌ها را بسیار غنی کرده است. برای نمونه تست ۱۴۹۰ ترکیبی بوده و برای در قسمت توضیحات آن این‌گونه بیان شده است: «با هم بیندیشیم کتاب درسی + فصل یک دهم و یک یازدهم». تعداد تست‌های این کتاب در مجموع ۲۰۸۹ تست بوده و تقریباً تناسب بین تعداد تست‌های هر فصل و بودجه‌بندی آن در کنکور سراسری رعایت شده است.

درسنامه

درسنامه‌های کتاب شیمی جامع کنکور را می‌توان خلاصه دانست. البته تا آنجایی این خلاصه‌سازی انجام شده است که ویژگی خودآمور بودن خود را از دست ندهد. برای درک بهتر دانش‌آموزان، سعی در ارائهٔ مطالب در قالب جدول و نمودار بوده است. درسنامه‌ها پوشش کاملی بر مطالب حفظی شیمی داده‌اند؛ برای مسائل نیز با آموزش روش‌های «کسر تبدیل» و «تناسب» و «روش‌های حل مسئله»، مرجع کاملی محسوب می‌شود. تمامی شکل‌های کتاب و نکات مربوط به آن در درسنامه دیده می‌شود. از طرف دیگر، نکاتی در درسنامه وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردارند و باید بیشتر از سایر مطالب به آن‌ها توجه شود. در ضمن کلمات کلیدی در همهٔ قسمت‌های درسنامه، پررنگ‌تر از سایر مطالب نوشته شده است.

پاسخنامه (تشریحی و کلیدی)

پاسخنامه تشریحی و درسنامه‌های کتاب شیمی جامع کنکور منتشران به صورت ترکیبی در بخش دوم آن گنجانده شده‌اند. پاسخنامه تشریحی این کتاب دارای ویژگی‌های زیر است:

  • در سوالاتی که امکان بررسی سایر گزینه‌ها وجود داشته، این کار صورت پذیرفته است. و اگر سوالی به صورت گزاره‌های درست و نادرست بوده، تمامی گزاره‌ها بررسی شده‌اند.
  • در پاسخنامه نیز مانند درسنامه، کلمات کلیدی پررنگ‌تر از سایر کلمات نوشته شده‌اند.
  • در پاسخ بعضی از تست‌ها کادرهایی را با نام «به خاطر بسپارید» می‌بینید که در آن‌ها عبارت‌های مهمی وجود دارد که به خاطر سپردن آن‌ها برای کنکور توصیه می‌شود.
  • در حل مسائل شیمی، برای هر سوال، هر دو روش «کسر تبدیل» و «تناسب» نوشته شده است. که باعث تسلط بر هر دو روش می‌شود.
  • در بعضی از سوالات، روشی کوتاه و سریع دیده می‌شود که با نام «روش تستی» در کتاب بیان شده است. در این روش با استفاده از گزینه‌ها خیلی سریع به گزینهٔ صحیح خواهید رسید.
  • در رسم شکل‌های مربوط به شیمی آلی، نهایت دقت شکل گرفته است که شکل اشتباه علمی نداشته باشد و واضح و دقیق باشد.

پاسخنامهٔ کلیدی نیز آخرین صفحات این کتاب ۷۵۵ صفحه‌ای را تشکیل می‌دهد.

جمع‌بندی

کتاب شیمی جامع کنکور منتشران، کتابی کامل برای کسب درصد بالا در کنکور سراسری است. این کتاب برای دانش‌آموزان با هر سطحی، مناسب است. تست‌های استاندارد، پاسخنامه خلاصه و خودآموز، پاسخنامه تشریحی و کلیدی از ویژگی‌های این کتاب محسوب می‌شود.

کمک آموزشی