به سایت اف بوک خوش آمدید  | ورود به سایت | ثبت نام

فرضیه خوشبختی (نوین)

With shipment پیشتاز2 for 14,500 تومان
قیمت پشت جلد: 65,000 تومان
مقدار تخفیف: 6,500 تومان
قیمت نهایی:58,500 تومان
تخفیف 6,500 تومان
نویسنده: جاناتان هایت
مترجم: ساناز فرشیدفر
ناشر: نوین نشر
قطع کتاب
رقعی
جلد کتاب
شومیز
تعداد صفحه
288
اطلاعات كالا

باید چیکار بکنم، چطور باید زندگی کنم و به چه جور انسانی تبدیل بشم؟ خیلی از ما چنین سؤال‌هایی رو می‌پرسیم و البته توی شکل فعلی زندگی مدرن مجبور نیستیم برای پیداکردن جواب‌هاشون راه دوری بریم؛ این روزها خرد اونقدر دم‌دستی و فراوان شده که از همه جا روی سروکله‌مون می‌باره، از ورق‌های تقویم، بسته‌های چای کیسه‌ای و دربطری‌ها گرفته تا از توی انبوهی از ایمیل‌ها و پیام‌هایی که دوست‌های خوش‌نیت برامون ارسال می‌کنن.

جاناتان هایت: من روانشناس اجتماعی هستم. آزمایش‌هایی انجام میدم و تلاش می‌کنم گوشه‌ای از زندگی انسان رو کشف کنم؛ گوشه‌ی مدنظرم هم اخلاقیات و احساسات اخلاقیه. استاد دانشگاه هم هستم. در دانشگاه ویرجینیا روانشناسی مقدماتی تدریس می‌کنم. طی تدریس سعی می‌کنم کل مبحث‌های روان شناسی رو توی بیست‌وچهار درس کلاسی توضیح بدم. مجبورم هزاران یافته‌ی تحقیقاتی رو درباره‌ی هر چیز، از ساختار شبکیه‌ی چشم گرفته تا کارکرد عشق، ارائه کنم. بعدش هم باید امیدوار باشم دانشجوهام همه رو بفهمن و یادشون بمونه. وقتی توی اولین سال تدریسم با این چالش دست‌وپنجه نرم می‌کردم، متوجه شدم بعضی نظریه‌ها دائم توی مباحث د‌رسی تکرار میشن. همین‌طور فهمیدم اغلب این نظریه‌ها رو متفکران گذشته به‌روشنی و شیوایی بیان کرده‌ن. یکی از این نظریه‌ها میگه که هیجان‌های ما واکنش‌هامون به اتفاق‌ها و بعضی از بیماری‌های روانی هستن. این هیجان‌ها رو فیلترهای ذهنی‌ای به وجود میآرن که از پشت‌شون به دنیا نگاه می‌کنیم. من برای خلاصه کردن این نظریه نتونستم بیانی بهتر ازگفته‌ی شکسپیر پیداکنم: «چیزی به نام خوب یا بد وجود نداره، اما تفکر این تقسیم‌بندی رو ایجاد می‌کنه.» کم‌کم از این نقل‌قول‌ها استفاده کردم تا به دانشجوهام کمک کنم نظریه‌های بزرگ روانشناسی رو به خاطر بسپرن. توی همین حین، خودم هم یواش یواش شگفت‌زده شدم که چقدر از این نظریه‌ها وجود داشته‌ن.

واسه فهمیدن این موضوع یه دوجین از آثار خرد کهن رو مطالعه کردم. بیشترشون هم به سه منطقه‌ی بزرگ تفکر کلاسیک جهان تعلق داشتن: هندوستان، چین و فرهنگ‌های مدیترانه‌ای (عهد عتیق و عهدجدید، فلاسفه‌ی یونان و روم و قرآن). همین‌طور آثار متنوع دیگه‌ای از فلسفه و ادبیات مطالعه کردم که مال پونصد سال اخیر بودن. به محض پیدا کردن یه ادعای روانشناسی،اون رو یادداشت کرده‌م، از بیانیه‌ای در مورد طبیعت انسان گرفته تا کارکرد مغز یا قلب. هر وقت هم نظریه‌ای پیدا کرده‌م که توی زمان‌ها و مکان‌های مختلف بیان شده بود، بهش به چشم یه نظریه‌ی برتر احتمالی نگاه کرده‌م. این وسط، به جای تهیه‌ی فهرستی قاعده‌مند از ۱۰ تا نظریه‌ی روانشناسی انسانی فراگیر توی همه‌ی دوره‌ها، به این نتیجه رسیدم که پیوستگی خیلی مهمتر از تناوبه. می‌خواستم راجع به یه مجموعه از نظریه‌ها بنویسم که با همدیگه جور در میآن، براساس هم ساخته شدن و یه داستان میگن درباره‌ی اینکه چطور نوع بشر می‌تونه توی زندگیش شادی و معنا رو پیدا کنه.

کمک به آدم‌ها برای پیداکردن شادی و معنا دقیقا هدف یه شاخه‌ی نوظهور از روان‌شناسی مثبت‌گراست. اتفاقا من هم توی اون شاخه فعالیت می‌کنم؛ بنابراین این کتاب یه جورهایی درباره‌ی خاستگاه روانشناسی مثبت‌گرا در خرد کهن و کاربردهای امروزی این نوع روان‌شناسیه. از قضا من درباره‌ی تحقیقات اون دسته از دانشمندان صحبت می‌کنم که خودشون رو به عنوان روان‌شناس مثبت‌گرا قبول نداشته‌ن. به هرحال من ۱۰ تا نظریه‌ی کهن و تنوع عظیمی از یافته‌های تحقیق مدرن رو بیرون کشیده‌م. هدفم این بوده در حد توانم بهترین داستان رو درباره‌ی عوامل شکوفایی انسان و اون دسته از موانع خوب زیستن که خودمون سر راه خودمون قرار می‌دیم تعریف کنم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات مشابه

-